BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Bilgisayarlı Tomografi (BT)

Bilgisayarlı tomografi yani BT özel röntgen ışınlarını kullanarak vücutta yer alan bölümlerin detaylı resimlerini ortaya çıkarmaktadır. Bilgisayarlı tomografi yönteminin ortaya koyduğu görüntüler yardımı ile taramalar gerçekleştirilebilir ve çok sayıda detaylı bilgiye ulaşılabilir. Aslında röntgen teknolojisinin bir benzeri kullanılır ancak bilgisayarlı tomografi çok daha kapsamlı bir sonuç dokümanı ortaya çıkarır. Bunun sebebi de röntgen teknolojisini farklı açılardan kullanır ve elde ettiği verileri birleştirerek ihtiyaç duyulan bölge ile alakalı çok daha geniş ve detaylı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Bilgisayarlı tomografi cihazında hastaların uzanmasını mümkün kılan düz bir alan bulunmaktadır. Bilgisayarlı tomografi cihazının diğer parçası dairesel bir ekipmandan oluşmaktadır. İşlemin gerçekleşebilmesi için motorlu bir röntgen kaynağı da bu parçalara dahildir. Bilgisayarlı tomografi röntgen teknolojisinin sahip olduğu röntgen ışınlarını kullanmaktadır ancak bilgisayarlı tomografideki fark bu röntgen ışınlarının vücutta görüntüleme alınacak bölgeye farklı açılardan ayrı ayrı gönderilmesidir. Böylece tek ya da birkaç taraflı değil dairesel olarak ilgili bölgenin röntgen ışınlarınca taranması gerçekleştirilir. Bu röntgen ışınlarının taradıkları bölge ve ortaya koyduğu sonuçlarla da çok daha kapsamlı verilere ulaşılmaktadır. Uygulamaya bilgisayarlı tomografi denmesinin nedenlerinden biri de görüntüleme süreci tamamlanırken bilgisayarın elde edilen verileri birleştirmesi ve 3 boyutlu bir görüntü haline getirmesidir. Bilgisayar teknolojisi röntgen ışınları tarafından ortaya konan görüntülerden bu 3 boyutlu veriyi sunar ve böylece teşhis çalışmaları için oldukça başarılı veriler elde edilir. Böylece tedavi süreçlerinin şekillenmesinde nokta atışı hamlelerle hareket edebilme imkanı kazanılır.

Kemik hastalıkları, organlar, tümör, enfeksiyon, kan pıhtısı, ameliyat, biyopsi radyasyon tedavisi, iğne aspirasyonu, kanser, kalp damar hastalıkları, akciğer nodülleri, karaciğer kitleleri, böbrek ve mesane taşları, ülseratif kolit ve sinüzit gibi hastalıklarda bilgisayarlı tomografi yöntemine sıkça başvurulmaktadır.

Bilgisayarlı tomografiden birkaç saat önce yeme içme durdurulmalıdır. Rahat kıyafetler giyilmeli ve mücevher gibi malzemeler ölçüm odasına alınmamalıdır. Bilgisayarlı tomografi sürecinde hareketsiz kalmak önemlidir bu sebeple konforlu bir pozisyon tercih edilmelidir. Ancak ölçümü etkilemeyecek ve teknisyenlerin yönlendirmesiyle belirlenecek pozisyonlar tercih edilebilir. 

Bilgisayarlı tomografi uygulaması anlaşmalı olduğumuz merkezlerde gerçekleştirilmektedir. Çekim sonucunda elde edilen görüntüler merkezimize online olarak iletilmektedir. Yapılan incelemelerin değerlendirilmesi kliniğimizde yapılmakta ve raporlanmaktadır.