BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burunda yer alan doğuştan ya da sonradan gelişmiş şekil bozukluklarını yüzle uyumlu olacak şekilde estetik bir forma sokma süreci burun estetiği kapsamında gerçekleştirilir. Kısaca burna arzulanan halini kazandırmak için uygulanan estetik ameliyatlarıdır.

Burun insan hayatı için oldukça önemli bir organdır. Hem estetik hem işlevsel bakımdan burnun ortaya koyduğu farklar oldukça büyüktür. İşlev bakımından değerlendirildiğinde hayatımız için zorunluluk olan nefes alma fonksiyonu burun aracılığıyla yapılmaktadır. Ayrıca hislerimizden biri olun koku da burun üzerinden sağlanır. Üstelik burun estetik olarak da oldukça önemlidir. Çünkü yüzde bulunduğu konum gereği, tüm insan çehresini değiştirebilme özelliğine sahiptir. Burnunuz tüm ifadenizi etkileyecek kadar özeldir. Burnun hem estetik hem işlevsel bakımdan bu denli önemli olması, burun estetiği kapsamında da bizleri bu iki temel değer üzerinde hareket ettirmektedir.

Burun estetiği kapsamında kliniğimizde hastanın nefes alma problemi yaşamasını sağlayan kemik ve kıkırdak eğriliklerinin iyileştirilmesi yani deviasyon ameliyatı uygulanmaktadır. Hem işlevsel hem estetik açıdan burun estetiği uygulamaları hayata geçmektedir. Bizler için burun estetiğinde önemli olan, hem yüzle uyumlu ve estetik görünen bir burun oluşturmak hem de işlevsel bakımdan hayat kalitesinin en iyi olacağı seviyeyi yakalayabilmektedir. Böylece sağlıklı bir şekilde nefes alınabilir ve estetik görüntüden memnun olunabilir. 

Hastanın yaşadığı durumun boyutu, işlev kayıpları ve arzularına göre en uygun form belirlenir ve cerrahi prosedür başlatılır. Estetik ameliyatlarında cerrahi uygulamalar uygulanacak prosedür ışığında belirlenmektedir. Açık ve kapalı olmak üzere estetik cerrahi uygulamaları hayata geçebilir. Açık rinoplasti olarak da isimlendirilen açık burun estetiği operasyonunda kolumella olarak bilinen burun deliklerinin ortasındaki cilt üzerine neşter yardımı ile kesi açılır. Açılan kesinin altında bulunan bağ ve yumuşak dokular tamamen kaldırılır ve derinin açık olduğu bu durumda uygulanacak tüm burun estetiği operasyonları gerçekleştirilir. Açık rinoplasti uygulamalarında ufak da olsa iz kalma ihtimali söz konusudur ancak bu izler fark edilmeyecek kadar küçük olacaklardır. Kapalı rinoplasti yani kapalı estetik operasyonlarında da dışarıdan herhangi bir kesi açılmaz. Yapılması gereken işlemlerin tamamı, burun mukozası ve burun iç tarafındaki cilt üzerinde gerçekleşir. Aynı zamanda kapalı rinoplasti uygulamalarında burnun tüm bağ ve dokuları korunur. 

Operasyon:

  • Gerekli zaman: 1.5-2 saat
  • Anestezi çeşidi: Lokal ya da Genel


Olası Yan Etkiler:

  • Geçici rahatsızlık, gözler ve burun etrafında şişlik ve morluklar,
  • Bazen kanama ve tıkanıklık


İyileşme Süreci:

  • İşe veya okula dönüş: 1 Hafta
  • Spor ya da yorucu etkinlik: 2-3 Hafta
  • Son görünüm: 1 yıl, bazen daha fazla