BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Çocuklarda Ultrason Uygulamaları

Çocuklarda ultrason uygulamaları, tıpkı erişkin ultrason uygulamalarında olduğu gibi çok sayıda bilgiyi bizlere sunmaktadır. Zararsız ve pratik bir yöntem olmasıyla birlikte derin görüntüleme imkanı tanıyan ultrason, çocuk hastalıklarında da oldukça başarılı bilgiler edinmemizi sağlar.

Ultrason uygulamalarında hastalıkları teşhis edebilmek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılmaktadır. İlgili bölgede gerçekleştirilen ultrason uygulamasında prob adı verilen bir cihaz kullanılır. Prob, yüksek frekans ses dalgalarını görüntüleme ihtiyacı bulunan bölgeye iletir ve geri dönen dalgaları toplayarak görüntü oluşturur. Bu esnada sürecin daha kolay tamamlanabilmesi ve daha sağlıklı görüntü alınabilmesi için görüntüleme alınacak bölgeye jel sürülmektedir.

Ultrason yönteminin sağladığı başarılı görüntüleme uygulamaları sayesinde bugün çok sayıda hastalığın teşhisi yapılabilmektedir. Üstelik herhangi bir zararı olmaması, pratik bir şekilde uygulanabilmesi ve hem anlık hem de raporlamalarla değerlendirme olanağı sunması ultrasonu bu denli önemli yapan özelliklerdendir.

Yeterli zaman ayrılması, ön hazırlık gerektiren durumlarda gerekli hazırlıkların yapılması ve cihaz kalitesi teşhis uygulamalarında önemli etkenlerdir. Bu şekilde gereksiz başka tetkiklerle sürecin uzaması da engellenerek direkt olarak ihtiyaç duyulan teşhis sağlanabilir. Çocuk hastalıklarında hızlı ve sağlıklı teşhis oldukça önemlidir ve büyük tanı avantajları sağlar. Böylece başarılı bir şekilde elde edilmiş sonuçlar ışığında ihtiyaç duyulan tedavi uygulamaları hayata geçirilebilir. Ultrason görüntülemesi ile tedavi süreci şekillenebilir ve elde edilen veriler tedavi sürecine yol gösterici olabilir.

  • Kalça US: Doğumsal kalça çıkığının teşhisi için ilk 6 ay ultrason uygulamasından faydalanılmaktadır. Yapılan incelemeler ile birlikte doğumsal kalça çıkığının saptanması ve ortaya çıkabilecek kalıcı hasarın önüne geçmek amaçlanır. Bu sebeple cihaz kalitesi, ortam, incelemeye ayrılan süre, bebek ve ebeveynlerin huzuru oldukça önemlidir. Bebeğin pozisyonu ölçümleri önemli derecede etkilediği için bebeğin uygun pozisyonda tutulması ultrason değerlendirmesi için önem taşır. Bu sebeple bebekler doğru pozisyonda tutulmalıdır. Çocuklarda doğumsal kalça çıkığının doğru tanı alması için tekrarlayan USG gerekebilmektedir. İşlem sırasında bebeğin huzurlu ve sakin olması önemlidir bunun için altı temiz ve karnının tok olması gerekmektedir. Yapılan kalça USG ile kalça çıkığı var ise hemen tanı konup tedavi geç kalmadan başlanabilir.
  • Transkranial Fontanel US: Fontanel adı verilen boşluktan kafa içi yapılarının değerlendirilmesi Transkranial Fontanel US ile gerçekleştirilmektedir. Kanama, beyinde hidrosefali ve doğumsal beyin problemlerinin araştırılmasında oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Tüm Batın US: Tüm batın bölgesinde yani karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, dalak, böbrek, idrar kesesi ve yumurtalıklarda detaylı görüntüleme gerçekleştirilmektedir. Bebekler ve acil durumlar haricinde 6-8 saatlik açlık gerekmektedir. Çocuklarda yapılan batın USG ile batın içi birçok hastalığa doğru ve hızlı tanı konulabilmekte ve klinisyenlere tedavi için yol göstermektedir.
  • Üriner US: Her iki böbreğin, idrar kanallarının ve idrar kesesinin değerlendirildiği ultrason yöntemi Üriner US olarak isimlendirilmektedir. Üriner US yönteminde idrar kesesinin dolu olması gerekmektedir. Çocuklarda üriner sistem içerisinde gelişebilecek taş, idrar yollarında genişleme veya doğumsal anomalilere üriner US ile tanı konabilmektedir.
  • Renal US: Her iki böbreğin ve idrar kanallarının değerlendirilmesi Renal US ile gerçekleşmektedir. Herhangi bir ön hazırlık gerektirmemektedir. Renal US ile özellikle bebeklerde gelişebilen hidronefroz hastalığına erken tanı konabilmekte ve böbrek kaybı riski azaltılabilmektedir.
  • Testis US: Erkeklerde yumurtalıkların inip inmediği, inmediyse hangi lokasyonda olduğu, su birikimi, fıtık, kan dolaşımı, kanama problemleri ve enfeksiyon değerlendirmesi için uygulanmaktadır. Herhangi bir ön hazırlık gerektirmeyen uygulamalardan bir tanesidir.
  • Pelvik US: Yumurtalık ve rahim gelişiminin değerlendirildiği ultrason uygulaması Pelvik US olarak isimlendirilmiştir. İdrar kesesinin dolu olması görüntüleme başarısı için oldukça önemlidir.