BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Doppler Ultrason

Doppler ultrasonografi dolaşımda yer alan kırmızı kan hücrelerine odaklanan bir görüntüleme uygulamasıdır. Kırmızı kan hücrelerine yüksek ses frekanslı dalgalar göndererek kan damarlarındaki kan akışını görüntülemek için günümüzde sıkça kullanılmaktadır. Doppler ultrason ile beraber akımın varlığı, hızı, tipi, miktarı ve yönü detaylı bir şekilde analiz edilebilir.

 • Karotis Vertebral Arter Doppler US: Karotis Vertebral Arter Doppler US ile birlikte beyni besleyen damarların boyundan geçen kısımlarının değerlendirilmesi mümkün olmaktadır. Kan akımı hızı, miktarı ve damar yapıları değerlendirilmekte ve damar sertleşmesi, aterosklerotik plak oluşumları incelenmektedir. Karotis Vertebral Arter Doppler US işlemi herhangi bir ön hazırlık gerektirmemektedir.
 • Renal Doppler US: Hipertansiyon, kronik böbrek yetmezliği gibi durumlarda, transplant böbreğin sağlığının değerlendirmesi amacıyla başvurulan görüntüleme yöntemi Renal Doppler US işlemidir. Ana böbrek damarlarının ve ince dalların detaylı olarak incelenebilmesine olanak tanır. Renal Doppler US işlemi herhangi bir ön hazırlık gerektirmemektedir.
 • Aort Doppler US: Aort, karaciğer ve dalak atar damarları, böbrek damarları, bağırsakları besleyen ana damarları ve bacak damarlarını değerlendirmek için başvurulan işlem Aort Doppler US görüntüleme yöntemidir. Acil durumlar haricinde 6-8 saatlik açlık önerilmektedir çünkü bu şekilde damarlar daha net görülebilecek ve değerlendirme kalitesi artacaktır.
 • Tiroid Doppler US: Tiroid bezinin boyutları ve iç yapısı değerlendirilir. İncelemede tiroid iltihabı ve nodül araştırması yapılır. Nodüller biyopsi ihtiyacı açısından değerlendirilir. Dolayısıyla Tiroid Doppler US hem teşhis hem de tedavi sürecinin şekillenmesi açısından oldukça önemli bir uygulamadır. Tiroid bezi komşuluğundaki lenf nodları da incelemeye dahil edilebilir ve görüntüleme sırasında değerlendirilebilir. Tiroid Doppler US herhangi bir ön hazırlık gerektirmez.
 • Meme Doppler US: Her iki meme ve koltukaltı bölgesi Meme Doppler US ile detaylı olarak incelenebilir. Ağrıya neden olabilecek durumlar, iyi veya kötü huylu lezyonların araştırması Meme Doppler US ile gerçekleştirilebilir. Saptanan lezyonlardaki kan akımı değerlendirmesi yapılır. Yapılma zamanı olarak adet dönemi harici zamanlar tercih edilmektedir.
 • Skrotal Doppler US: Yumurtalıkların yerleşimi, iç yapısı, boyutu Skrotal Doppler US ile değerlendirilmektedir. Enfeksiyon, kasık fıtığı, su birikimi gibi rahatsızlıkların teşhisi de Skrotal Doppler US ile yapılabilmektedir. Ayrıca yumurtalıkların kanlanması, yumurtalığın kendi etrafında dönmesi yani torsiyon, toplar damarlarda genişleme yani varikosel gibi rahatsızlıklara Skrotal Doppler US ile başarıyla tanı konabilmektedir. Skrotal Doppler US için ön hazırlık gerekmemektedir.
 • Pelvik Doppler US: Erkeklerde prostat, kadınlarda over ve rahmin değerlendirilmesi için kullanılan oldukça başarılı bir görüntüleme yöntemidir. Kitle varlığında lezyonun kanlanımı özellikle incelenmesi gereken noktadır. Mesane duvarının değerlendirilmesi de çeşitli hastalıkların aydınlatılmasında etkilidir. Pelvik Doppler US uygulaması için idrar kesesinin dolu olması gerekmektedir.
 • Penil Doppler US: Peniste sertleşme sorunu veya şekil bozukluğu olan kişilerde gerçekleştirilen bu tetkikte amaç, kanı getiren damarlardaki akımın yeterliliğini ve kanın uzaklaştırılmasını sağlayan toplardamarların yeterliliğini değerlendirmektir. İnceleme penis dokusuna sertleşmeyi sağlayan bir ilacın uygulanması ile gerçekleşmektedir. İlaç uygulamasını takiben belli aralıklarla yapılan ölçümlerin toplu bir şekilde değerlendirilmesiyle sonuçlar elde edilir.
 • Portal ve Hepatik Venöz US: Karaciğer dolaşımını değerlendirmek için faydalanan görüntüleme yöntemi Portal ve Hepatik Venöz US olarak isimlendirilmiştir. Başlıca kullanım alanı karaciğer dokusunu ve karaciğerde yoğun bir şekilde bulunan damarsal dokulardaki sorunları araştırmak ve tanı koymaktır. Portal ve Hepatik Venöz US için 6-8 saatlik açlık gerekmektedir.
 • Hemodiyaliz Fistülü Doppler US: Diyaliz hastalarında açılan ve diyaliz tedavisi için hayati öneme sahip olan fistülün çalışıp çalışmadığını değerlendirmek için başvurulan görüntüleme yöntemi Fistüle Yönelik Doppler US olarak isimlendirilmiştir. Bu işlem için ön hazırlık gerekmemektedir.
 • Ekstremite Arteriyel ve Venöz Doppler US: Kol veya bacak atar ve toplar damarlarına yönelik tıkanıklık ya da yetmezlik araştırılmasında ve varis tanısında başvurulan görüntüleme yöntemi Ekstremite Arteriyel Venöz Doppler US işlemidir. Bu işlem için ön hazırlık gerekmemektedir.