BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Lenf-Ödem Drenaj Tedavisi

Vücudumuzda bulunan lenfatik dolaşım doğuştan veya sonradan ortaya çıkan nedenler sonucu zarar görebilir, bozulmalar yaşanabilir. Bu durumda protein yönünden zengin sıvı birikimi gerçekleşir. Lenfödem durumuna örnek olarak, meme kanseri cerrahisinin ardından koltuk altı lenf bezlerinin çıkarılması ve buna bağlı gerçekleşen kolda şişme, rahatsızlık hissi ve ağrı gösterilebilir.

Kliniğimizde lenfödem konusunda da uzmanlaşmış fizik tedavi uzman kadrosu, deneyimlerini ortaya koyarak lenfödem masajları gerçekleştirmekte ve ardından bandajlama sürecine geçilmektedir. Elbette kliniğimiz son teknoloji lenf drenaj cihazları ile bu tedavi sürecini destekleyerek daha kapsamlı tedavi çözümleri sunmaktadır. Bu süreç ilerleyen aşamalarda hastaların yaşadığı kol ve bacaklardaki şişlikleri azaltmaktadır. Şişliklerin azalmasıyla birlikte lenfödem giysilerine de başvurulmakta ve hastaların normale yakın bir görünüme ulaşmaları sağlanmaktadır.

Lenfödem primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır.

  1. Primer lenfödem, lenf dokusunun doğumsal olarak yokluğu ya da anormalliği sonucunda oluşur.
  2. Sekonder lenfödem ise lenf yollarında sonradan kaynaklanan bir sorun nedeniyle ortaya çıkan ve  klinikte daha sık karşılaşılan bir durumdur.


Lenfödemler çok sayıda sebep üzerinden açığa çıkabilir. Herhangi bir kanser tipi, ameliyat veya ışın tedavisi sonrası geliştikleri görülmüştür. Özellikle meme ameliyatlarından sonra, koltuk altı lenf bezlerinin çıkarılması lenfödem gelişimini artırmaktadır. Bu senaryoda lenfödem görülme sıklığı oranı %25’tir. Lendöfemin oluşumunu artıran başka faktörler de mevcuttur. Özellikle ameliyatın daha kapsamlı oluşu, çıkarılan lenf bezlerinin sayısındaki artış, ameliyat sonrası ışın tedavisi uygulaması lenfödem ortaya çıkma riskini artırmaktadır. Aynı zamanda kol veya bacakta darbe, sıyrıklar ve kesikler, böcek ısırıkları, enfeksiyonlar ve küçük yaralanmalar lenfödem problemini ortaya çıkarabilir.

Lenfödemlerde ameliyat ve ışın tedavisi sonrası 6-8 hafta içinde gelişenler iyileşme hızı düşük olanlardır. En yaygın olan durum ise aylar hatta yıllar içinde yavaşça gelişen tiptir.

Belirtileri

Kolda sıkışma ya da dolgunluk hissiyatı, ağrılı yakınmalar, ağırlık hissi, karıncalanma, şişlikler ve kızarıklıklar, kol el ve el bileği çevresinde hareket zorlukları, saat yüzük ya da bileziğin sıktığı durumlar, deride sıkılık, gerginlik hissiyatı olarak sıralanabilir.

Uzun süren bir süreçte yavaş yavaş şişerek gelişirse ve ölçüm yapılmazsa, hem hasta hem hasta yakınları hem de doktor tarafından fark edilmeyebilir. Fark edildiğinde ortaya çıkmak çap farkı tedavi edilmesi gereken düzeye çoktan ulaşmış olabilir.

Tedavi Şekli

Her fizik tedavi ve rehabilitasyon çalışmasında olduğu gibi bu konuda da öncelik fizik tedavi doktorunuz tarafından size önerilen programa bağlı kalmaktır. Planlanan tedavi sürecine uyum sağlayarak tedavi başarısını büyük oranda arttırmanız mümkündür. Aksi takdirde başarı sağlanması güçleşecektir.

Tedavi uygulamasındaki ana amaç şişliği indirmek ve tekrar oluşumunu engellemek olacaktır.

  1. Doğru cilt bakımı (Kolunuza uygun önerilmiş nemlendirici uygulaması aşağıdan yukarı tek yönde olacak şekilde gerçekleştirilmelidir. Cilt kuru olmalı ve günde 2 kere tekrarlanmalıdır.)
  2. Elle gerçekleştirilen lenf drenajı (Alanında uzman, eğitim almış kişilerce uygulanmalı ve size de bu kişiler tarafından öğretilmelidir. İlerleyen dönemde kendi kendinize bu masajı uygulamalısınız. Öğrenimi ve uygulaması basit olmakla birlikte, deneyimli olmayan kişilerce yapılması ve öğretilmesi sizi iyileştirmek yerine şişliğinizi daha kötü yapabilir.)
  3. Basın kolluğu/bandajlama (İki kol arasında 2-2.5 cm olacak şekilde bandaj tedavi uygulamasına başvurulur. Elbette bandaj tedavi süreci ve kullanılan malzemelerin titizlikle seçilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Bu süreçte kısa germeli bandaj aracılığıyla çok katlı bir uygulama gerçekleştirilir. Basın kolluğu/bandajlama uygulaması da alanında uzmanlaşmış deneyimli fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Çap farkının istenen seviyeye inmesinin ardından basınç kolluğu aşamasına geçilir. Hasta yakınlarına bandajlama öğretilebilir ve bu süreç ilerleyen dönemlerde yakınlarınız tarafından kolayca yürütülebilir.
  4. Basınç pompalar
  5. Egzersizler


Tüm bu tedavi adımlarında doktorunuzun yaptığı ölçü çok önemlidir. Doktor tarafından ölçülmüş kol çapı üzerinden ihtiyacınız olan tedavi süreci başlar. Çap farklarına göre yukarıdaki tedavi uygulamalarının hepsi veya bazıları uygulanır.