BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Manyetik Rezonans (MR)

Manyetik rezonans yani MR olarak da bilinen radyoloji görüntüleme uygulaması, oldukça detaylı analiz imkanı ile bugün oldukça sık başvurulan teknikler arasında yer almaktadır. Manyetik rezonans görüntülemesi ile birlikte çok sayıda rahatsızlığın detayları saptanabilir ve tedavi süreçleri manyetik rezonans ile başarı ile şekillenebilir.

Manyetik rezonans çalışma mantığı ihtiyaç duyulan bölgenin detaylı resimlerini oluşturmaktır ve bunu ortaya koyarken de güçlü mıknatıslar, radyo dalgaları ve bilgisayar cihazlarının birlikte kullanımı sağlanmaktadır. Günümüzde hemen hemen her hastanede hastalıkların teşhisi ve tedavi süreçlerinin şekillenmesi açısından manyetik rezonans yani MR uygulamaları uygulanmaktadır. Yaşanan problemin boyutu ile alakalı detaylı analiz imkanı sunması sayesinde manyetik rezonans oldukça sık tercih edilen bir uygulama halini almıştır. Çünkü ortaya koyduğu tanılar yüksek başarı oranına sahiptir ve bu şekilde çok sayıda problem hakkında net tanı geliştirilebilir.

Röntgen ve bilgisayarlı tomografi uygulamalarında insan sağlığına zarar veren bazı radyasyon içerikli maddeler bulunsa da manyetik rezonans uygulamalarında sağlığa zararlı bir durum yoktur. Manyetik rezonans uygulamaları vücutta çok sayıda farklı bölgeye uygulanabilir. Her bölge için uygulama prosedüründe ufak tefek değişiklikler olacaktır. Bu değişiklikler yerleşim, konumlanma ve destekleyici malzemeler ve süre ile alakalıdır.

Manyetik rezonans yani MR uygulaması gerçekleştirileceği zaman doktorunuz tarafından özel bir yönlendirme almadıysanız normal yaşantınızı sürdürebilirsiniz. Manyetik rezonans çekimi sırasında üzerinizde metal bir eşya bulunmamalıdır. Önceden kalp kapak ameliyatı, kalp pili takılması, eklem protezi veya diş protezi takılması gibi ameliyatlar olduysanız doktorunuza ve radyoloji teknisyeninize mutlaka belirtmeniz gerekmektedir.  

Manyetik rezonans uygulaması anlaşmalı olduğumuz merkezlerde gerçekleştirilmektedir. Çekim sonucunda elde edilen görüntüler merkezimize online olarak iletilmektedir. Yapılan incelemelerin değerlendirilmesi kliniğimizde yapılmakta ve raporlanmaktadır.