BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Robotik Rehabilitasyon

Robotik Rehabilitasyon hastaya doğal fizyolojik yürüme paterni bilgisayar kontrollü robotik bir ortez aracılığıyla sunan gelişmiş bir yürüyüş sistemidir. Bu noktada geleneksel tedavilere oranla çok daha modern, teknolojilerden faydalanan ve başarılı bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü robotik rehabilitasyon ile geleneksel tedavi yöntemlerinden farklı olarak tek bir kullanıcı ile etkin bir tedavi sürecine imza atılır. Oysaki geleneksel tedavi süreçlerinde iki veya üç fizyoterapist eşliğinde, paralel barlar aracılığıyla yoğun güç gerektiren çalışmalar yapılmaktadır. Bu özelliğiyle robotik rehabilitasyon, hastanın iyileştirilmesi sürecini yaşam kalitesini daha da artıran unsurlarla birleştirmiştir.

Mest Klinik Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan robotik rehabilitasyon sistemi; yürüme yeteneğinin tekrar kazanımı ve geliştirilmesiyle, tedavi sürecini hızlandırmak için kullanılan robot yardımlı yürüyüş terapi cihazını içermektedir. Bu ileri teknolojik cihaz  ile gerçekleştirilen terapilerde, alt ekstremitenin normal yürüyüş paternine geçirilmesi, yük aktarımının kontrollü olarak yapılması ve nöronal yolun aktif edilmesi hedeflenmektedir. Görsel motivasyon sistemiyle ise plastisite etkisi yaratılmaktadır.

Robotik Rehabilitasyon Hangi Hastalar İçin Uygundur, Kimler Cihazdan Fayda Görebilir?

Hemipleji, parapleji, CP, SVO, parkinson, travmatik beyin ve omurilik yaralanması, spinal cord yaralanması, multipl skleroz, inme, kalça artroplastisi, ampütasyon sonrası protez takılması gibi ortopedik ne norönal rahatsızlığa sahip olan hastalar için uygundur. Tek bir ortez ile hem yetişkin hem de pediatrik hastaların tedavisi mümkündür.

Unutulmamalıdır ki robot yardımlı yürüyüş terapisi, yaşanılan problem neticesinde destek alınan tedavi uygulamalarından sadece bir tanesidir. Tedavi süreci çok sayıda uygulamayı ve prosedürü içerebilir. Bazı durumlarda robot yardımlı yürüyüş terapisi hastanın durumuna göre tedaviye yardımcı aktör olarak konumlandırılabilir. Hastaların en hızlı ve sağlıklı şekilde tedavi edileceği planın parçası olarak bu yönteme başvurulabilir. Maksimum verim elde edebilmek adına periyodik değerlendirmelerle birlikte süreç devam ettirilmelidir.