BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Romatizmal Hastalıkların Tedavisi

Kemik, kas ve eklemlerde meydana gelen yangısal durumlar, romatizmal hastalıklar olarak bilinmektedir. Romatizmal hastalıkların sayısı çok fazladır. İnsanlık tarihi boyunca çok sayıda romatizmal hastalık görülmüştür ve insanoğlu yaşadığı her dönemde romatizmal hastalıklar için çeşitli çözümler geliştirmiştir. Bunlardan biri de hastalıkların nekahat döneminde gerçekleştirilen kaplıca tedavi uygulamalarıdır. Yüzyıllardan beri uygulanan bu yöntemle birlikte fizik tedavi uygulamaları da gerçekleştirilmekte ve bu ikili üzerinden hastaların yaşam kalitesini artırmak amaçlanmaktadır. Bu şekilde hastalara daha konforlu bir hayat sunmak mümkün olmaktadır. 

Romatizmal hastalıklar genelde kronik sebepler üzerinden gerçekleşir. Durum böyle olunca hasta eğitimi ve hastanın yaşadığı duruma yönelik farkındalık kazanması, hastanın yaşam kalitesini yükseltmek için atılması gereken ilk adımlardan biridir. Hastaların yaşadığı hastalığın tam olarak aktarılması, hastalık aktivitesinin aktarılması, tedavi yöntemleri, ağrı kontrolü, hastalığın seyri ve süreçleri, eklerimleri koruma yöntemleri gibi konularda hasta eğitimi gerçekleştirmek; süreç yönetimi açısından ciddi konfor sağlayacaktır. Romatizmal hastalıkların tedavisi çoğunlukla ankilozan spondilit, romatoid artrit , artroz (kireçlenme) ve fibromiyalji gibi problemlerin iyileştirilmesini kapsamaktadır.

Romatizmal hastalıkların yaşattığı en büyük problem ileri dönemlerde ortaya çıkan fonksiyon kayıplarıdır. Bu fonksiyon kayıpları da hastaların günlük yaşam aktivitelerinde büyük kısıtlama getirerek, bağımsızlıklarını ellerinden almaktadır. Romatizmal hastalıkların rehabilitasyon uygulamalarında amaç özürlülüğün önüne geçmek, hastanın fonksiyonel durumunu korumak ve daha iyi bir seviyeye çıkarmaktır. Bu şekilde hastaların yaşam kalitesi büyük ölçüde artar. Elbette bu amaçlar doğrultusunda medikal tedaviler de uygulanmaktadır. Medikal tedavilerin rehabilitasyon uygulamalarıyla desteklenmesi, tüm tedavi sürecini ciddi anlamda olumlu etkileyecek ana etkendir. Bu sebeple medikal tedavi uygulamalarına destek olarak rehabilitasyon tedavisine olabildiğince erken başlanması önerilmektedir.

Tedavi sürecine entegre edilen egzersiz programlarıyla birlikte, kas iskelet sistemini destekleyici çalışmalar yapılmakta ve bu şekilde hastaların daha kaliteli bir yaşam sürmeleri amaçlanmaktadır. Kliniğimiz alanında uzmanlaşmış, deneyimli kadrosu ve son yeniliklere uygun olarak dizayn edilmiş ekipman ve ortamıyla kişiye özel tedavi ve egzersiz programları uygulamaktadır. Çoğunlukla kaplıca ile birlikte yürütülen egzersiz programlarımız, klasik tedavi yaklaşımlarına oranla çok daha faydalı yönler içermektedir. Sizi kısıtlanmalardan uzak tutacak formüller, hareketli ve ağrısız bir yaşam kliniğimiz çatısı altında sizleri beklemektedir.