BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Röntgen

Röntgen, röntgen ışını olarak da isimlendirilen X ışınları yardımıyla vücut içinde görüntülenmesi ihtiyaç duyulan bölgeyi görselleştirmektedir. Röntgen oldukça pratik ve hızlı sonuç alınabilen bir uygulama olduğu için oldukça sık tercih edilmektedir. Ayrıca kolayca uygulanabilir olması ile birlikte bir ön tetkik süreci için de kullanılmaktadır. Röntgen sonuçlarına göre ek tetkiklere ihtiyaç duyulabilir veya tedavi süreci direkt olarak başlayabilir. Her iki ihtimalde de röntgenden alınan sonuçlar süreci şekillendirecektir.

Röntgen ile birlikte vücutta yer alan dokuların ve kemiklerin görüntülenmesi mümkündür. Ağrısız, acısız bir teknik olması ve hızlı gerçekleşebilmesi açısından oldukça faydalıdır. Hastalıkların tanı, tedavi ve takip aşamalarında sıkça kullanılan görüntüleme yöntemleri arasındadır. Röntgen uygulamaları çoğunlukla hastanelerin radyoloji biriminde uygulanmaktadır. Röntgen görüntülemelerinde kullanılan röntgen ışınları yani X ışınları, radyasyon içermektedir. Radyasyon maruziyeti düşüktür ancak az miktarda da olsa röntgen çekiminde radyasyona maruz kalınmaktadır. Radyolojik tanı da bu şekilde sağlanabilmektedir. Röntgen görüntüleme uygulaması kapsamında kullanılan röntgen ışınları, ilgili bölgenin görüntüsünü çıkarır. Bu görüntüyü elde edebilmemizin sebebi vücuttaki dokuların farklı miktarda radyasyon emmesinden kaynaklıdır. Bu şekilde görüntüler elde edilmektedir. Röntgen uygulamalarının çok sayıda türü bulunmaktadır.

Kemik ve diş röntgenleri, göğüs röntgenleri ve karın röntgenleri ile birlikte ağızda kemik ve diş görüntülemeler, artrit, skolyoz, çürükler, osteoporoz, kemik kanseri, akciğer hastalıkları, kalp damar hastalıkları, meme kanseri, sindirim sistemi problemleri, yabancı cisimlerin tespiti için görüntüleme gerçekleştirilebilir. Röntgen ölçümleri çok sayıda bölgeye uygulanarak çok sayıda hastalığın teşhisi konusunda net veriler ortaya koymaktadır.

Röntgen çekim işlemi saniyeler içinde sonuçlandırılabilir. Röntgen odasına girdikten sonra radyolog yönlendirmeleri ile hareket etmelisiniz. Ölçümün başarısı için bazı kıyafetlerin çıkarılması gerekebilir. Daha sonra röntgen alanına gelinir ve burada ihtiyaç duyulan bölge için en uygun görüntüleme pozisyonu neyse bu pozisyonda durulur. Eğer kişinin verimli pozisyonda durmasını engelleyen rahatsızlıkları mevcutsa yastık ve kum torbası gibi malzemeler aracılığı ile kendisine yardım edilir.

Röntgen ölçümü esnasında hareketsiz kalmak önemlidir, bazen nefesi içeride tutmak gerekebilir. Bazı durumlarda yatarak bazı durumlarda ayakta röntgen çekimi gerçekleştirilebilir.

Röntgen uygulaması anlaşmalı olduğumuz merkezlerde gerçekleştirilmektedir. Çekim sonucunda elde edilen görüntüler merkezimize online olarak iletilmektedir. Yapılan incelemelerin değerlendirilmesi kliniğimizde yapılmakta ve raporlanmaktadır.