BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Spor Yaralanmalarında Radyoloji

Sporcu Sağlığı ve Radyoloji:

Radyolojik tanı yöntemleri sporcular için sadece yaralanmalarda kullanılmamaktadır. Sporcularda yüksek proteinli beslenmenin, dehidratasyonun, steroid gibi doping maddelerinin karaciğer, böbrek, prostat, over, testis kalp gibi organlar üzerindeki etkileri radyolojik olarak incelenebilir ve oluşan etkilerin geri dönüşü veya ilerlemesi radyolojik olarak takip edilebilir. Ağır kaldırmanın ve ardışık güçlü ıkınmanın etken olduğu varikosel, venöz yetmezlik, kasık fıtığı gibi durumlar radyolojik olarak saptanabilir. Yine egzersiz sonrası gecikmiş kas ağrısı (DOMS) tablosunun yaralanmadan ayrımı için de radyolojik yöntemler kullanılabilir. 

Spor Yaralanmalarında Radyoloji:

Spor yaralanmalarında radyolojik bulgular ancak anatomi, biyomekanik ve hasarın oluş biçimi bilindiğinde en doğru şekilde yorumlanabilir. 

Gerek akut yaralanmalarda gerekse aşırı kullanım yaralanmalarında görüntüleme yöntemlerinin yerinde ve doğru kullanımı ile tedaviyi yapan hekimi yönlendirmek spor radyolojisinin temel hedefidir.

Doğru bir tanı süreci detaylı bir anamnez ve dikkatli bir muayene ile başlar. Hekim tarafından yapılan hareket paternlerini, kuvvet, koordinasyonu, sakatlık oluşma ihtimalini arttıran kişiye bağlı risk faktörlerini ve ekstrinsik risk faktörleri (antrenman programı, malzeme, beslenme vb..) içeren yaralanmaya yönelik yapılan muayene sonucunda tetkik gerekliliği değerlendirilir. Spor yaralanmalarının tanısında radyolog ve ilgili hekiminin iyi bir diyalog içerisinde olması gerekir. Bu durum aynı zamanda doğru görüntüleme yöntemlerinin seçilmesini de kolaylaştırır.

Güncel radyolojik görüntülemede spor yaralanmalarının tanısında röntgen, ultrason (US), bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MR) yöntemleri kullanılmaktadır. Ayrıca floroskopi, BT ve US gibi yöntemler tanı amaçlı kullanımın yanında radyolojik görüntüleme eşliğinde tedavide de rol almaktadır.  

Çocuk hastalarda spor yaralanmaları erişkinlerden farklı değerlendirilmelidir.  Çocuklarda kemik dokunun farklılığı ve büyüme plağının açık olması kırık tanısı ve tedavi takibini belirleyici en önemli faktörlerden biridir. Aynı zamanda çocuklarda antrenmanın etkileri erişkinlerden farklıdır. Erken yaşlarda aşırı yüklenmelere bağlı kemik, tendon ve kas yapılarındaki hasarlanma gelişimi olumsuz etkileyebilir. Gerekli durumlarda sportif aktivite kesilmeli ve iyileşme radyolojik olarak takip edilmelidir.