BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Yetişkinlerde Ultrason Uygulamaları

Ultrason uygulamaları radyoloji kapsamında sıkça uygulanan ve derin görüntüleme imkanı sağlayan bir yöntemdir. Ultrasonun faydalı yanlarından bir tanesi herhangi bir zararı olmamasıdır. Ultrason uygulamaları ile herhangi bir zarar olmaksızın tanı koyulabilir. Bu yönüyle hastaların ve doktorların hayatını kolaylaştıran etkinliklerden bir tanesidir. Ultrason yüksek frekanslı ses dalgalarından yararlanır ve görüntüleme bu şekilde gerçekleşir. Yüksek frekanslı ses dalgalarının vücuda bir zararı olmadığı gibi, bize derin görüntüleme ve analiz imkanı sağlamaktadır.

Ultrason işleminde ses dalgalarını vücuda gönderen ve geri yansıyan ses dalgalarını toplayan prob ismindeki alet kullanılmaktadır. Prob ses dalgalarını uygulandığı bölgeye iletip yansıyan ses dalgalarını toplayarak görüntü oluşturur. Prob vücutta görüntüleme ihtiyacı duyulan bölgede temas edilerek gezdirildiğinde bu süreç gerçekleşir ve görüntü sağlanır.

Ultrason işleminde prob ile vücutta görüntüleme yapılacak bölgeye özel bir şey sürülmektedir. Bu jel ile ultrason yönteminin aşamaları daha kolay gerçekleşecektir. Ultrason ortaya koyduğu faydalı sonuçlarla bugün hemen hemen her hastanede sıkça başvurulan bir uygulamadır. İlgili bölge ile alakalı anlık bilgiler elde edilebilen, oldukça pratik ve acısız bir işlemdir. Hızlı uygulanabilir olması ve anlık sonuç vermesi de ultrason uygulamasının diğer faydalı özelliklerindendir.

Yeterli zaman ayrılması, ön hazırlık gerektiren durumlarda gerekli hazırlıkların yapılması ve cihaz kalitesi doğru tanı koymada önemli etkenler olup, gereksiz başka tetkiklerin istenmesinin de önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Erişkin Ultrason Görüntülemeleri Nelerdir?

 • Tüm Batın US: Tüm batın bölgesi yani karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, dalak, böbrek, idrar kesesi, yumurtalık, rahim ve prostat görüntülemesi gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen görüntüleme ile birlikte anlık olarak değerlendirme yapılır ve raporlama ile elde edilen çıktılarla tekrar değerlendirme imkanı kazanılır. Acil durumlar haricinde gerçekleştirilen tüm batın US uygulamasında 6-8 saatlik açlık önerilmektedir.
 • Üst Batın US: Üst batın bölgesi yani karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas,  dalak ve böbrek detaylı olarak değerlendirilmektedir. Elde edilen görüntülerle hem anlık analiz yapılabilir hem de raporlama sonuçları ile değerlendirme daha sonra devam edebilir. Acil durumlar haricinde gerçekleştirilen üst batın US uygulamasında 6-8 saatlik açlık önerilmektedir.
 • Alt Batın Pelvik US: Alt batın bölgesi yani idrar kesesi, yumurtalık, rahim, prostat ve seminal veziküler ayrıntılı olarak değerlendirilmektedir. Alt batın pelvik US görüntülemelerinde idrar torbasının dolu olması gerekmektedir. Ölçümler bu şekilde gerçekleştirilir ve elde edilen görüntülerle anlık değerlendirme imkanı kazanılır. Aynı zamanda raporlamalarla yeniden değerlendirme imkanı mevcuttur.
 • Hepatobilier US: Karaciğer hastalıkları, hemanjiom, kist, tümör, karaciğer büyümesi, karaciğer yağlanması tanılarında ve safra yolları ile safra kesesinin değerlendirilmesinde Hepatobilier US görüntüleme yöntemine başvurulmaktadır. Acil durumlar haricinde 6-8 saatlik açık gerekmektedir.
 • Renal US: Renal US görüntüleme uygulaması ile her iki böbrekte ve idrar kanallarında görüntüleme sağlanabilir. Anlık değerlendirme ve raporlama ile takip imkanı olan bu yöntemde herhangi bir ön hazırlık gerekmemektedir.
 • Üriner US: Her iki böbreğin, idrar kanallarının ve idrar kesesinin değerlendirmesi için başvurulan ultrason yöntemi Üriner US yöntemidir. İdrar kesesinin görüntüleme esnasında dolu olması gerekir. Anlık değerlendirme ve raporlama ile değerlendirme takibi yapma mümkündür.
 • Boyun US: Tiroid, parotis bezi, submandibular bezler, boyundaki lenf bezleri ve ana damarları kapsayan ultrason görüntüleme uygulamasıdır. Lenf bezlerinin ve damarsal yapıların ayrıntılı değerlendirilebilmesi için Doppler US incelemesine ihtiyaç duyulabilir. Boyun ultrason işlemi herhangi bir ön hazırlık gerektirmez. Raporlama ile değerlendirme takibi yapmak mümkündür.
 • Tiroid US: Tiroid bezinin iç yapısının ve boyutlarının değerlendirildiği tetkikte tiroid iltihabı ve nodül varlığına yönelik araştırmalar gerçekleştirilir. Tiroid bezi ve tiroid bezini çevreleyen lenf bezlerine dair incelemeler de Tiroid US kapsamında gerçekleştirilebilir. Tiroid US yöntemi ile nodül saptanabilir, mevcut nodüllerin yeniden görüntülenmesi sağlanabilir. Eğer şüpheli bir durum gözlenirse nodüllere dair biyopsi gerekliliği değerlendirilebilir. Tiroid US işlemi herhangi bir ön hazırlık gerektirmemektedir.
 • Tükürük Bezi Parotis US: Tükürük bezlerinin iç yapısını ve boyutlarını inceleme imkanı sunmaktadır. Ayrıca iltihap, kitle veya taş varlıkları varsa bunların tespit edilmesinde de Tükürük Bezi Parotis US yönteminden faydalanılmaktadır. İşlem için herhangi bir ön hazırlık ihtiyacı yoktur.
 • Meme US: Her iki meme ve koltukaltı bölgesinin incelendiği ultrason uygulamasıdır. Ağrılı yakınmalar ortaya çıkaran durumlar, iyi veya kötü huylu lezyonların varlığı Meme US ile araştırılmaktadır. Yapılma zamanı olarak adet dönemi harici dönemler tercih edilmektedir. Erkeklerde jinekomasti değerlendirmesi için başvurulabilen yöntemlerden bir tanesidir. Meme US uygulaması herhangi bir ön hazırlık gerektirmez ve direkt uygulanabilir. Anlık değerlendirme imkanı ve raporlama ile değerlendirme takibi mümkündür.
 • Skrotal US: Erkeklerde yumurtalıkların yerleşimi, iç yapısı ve boyutu Skrotal US yöntemi ile değerlendirilmektedir. Enfeksiyon, kasık fıtığı ve su birikimi gibi durumlar söz konusu ilse Skrotal US incelemesi ile ortaya çıkarılabilir. Ön hazırlık gerektirmeyen bir işlemdir ve hem anlık hem de raporlama ile daha sonra değerlendirme imkanı bulunmaktadır.
 • Yumuşak Doku US: Yumuşak Doku US uygulaması ile birlikte ele gelen şişliklere yönelik inceleme gerçekleştirilir. İlgili bölgeye yapılan ultrason uygulaması ile ihtiyaç duyulan bilgiler elde edilir. İşlem herhangi bir ön hazırlık gerektirmemektedir.